Sviatosť Eucharistie ustanovil Ježiš Kristus pri svojej poslednej večeri ako pokrm a nápoj pre dušu človeka. Prijímanie sviatosti Eucharistie je požívanie skutočného Tela a Krvi Ježiša Krista spolu s jeho dušou a s jeho božstvom. Eucharistia je teda prepodstatnenie chleba a vína na skutočné Kristovo telo a jeho krv. Jej hlavným poslaním je udržiavať a rozvíjať Boží život, ktorý dostal pri krste, ako aj udeľuje nasledovné dobrodenia:
– zjednocuje s Kristom a Jeho telom – Cirkou;
– znižuje náklonnosť k zlému;
– odpúšťa všedné hriechy;
– je semenom vzkriesenia k sláve;
– dáva duchovnú útechu a radosť;
– posilňuje v láske k blížnym.

O svojom tele a jeho účinkoch Kristus jasne povedal: „Veru, veru, hovorím vám: ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život.“ (Jn 6,53)

K svätému prijímaniu môže pristúpiť iba ten, kto má čisté srdce – bez ťaž­kého hriechu, zachoval eucharistický pôst (aspoň 1 hodinu nič nejesť ani nepiť okrem vody, lieky nerušia pôst) a má dobrý úmysel – pristupuje s vierou a z lásky. Ak si je niekto vedomý, že spáchal ťažký hriech (vedomé a dobrovoľné prestúpenie Božieho prikázania vo vážnej veci), musí sa najprv zmieriť s Bohom skrze Sviatosť zmierenia. V prípade, že človek si ťažkého hriechu vedomý nie je, môže pravidelne pristupovať  k svätému prijímaniu aj počas niekoľkých mesiacov.

Na sväté prijímanie Cirkev odporúča chodiť pravidelne, aspoň každú ne­deľu. Človek môže prijať sv. Eucharistiu maximálne dva razy. Druhý raz však iba ak sa zúčastnil na celej svätej liturgii. Druhé sväté prijímanie v ten istý deň však nie je pre väčšiu nábožnosť, ale pre utváranie jednoty so spoločenstvom veriacich.

Eucharistia sa vo východnom obrade podáva pod oboma spôsobmi – teda Telo i Krv Ježiša Krista a to pomocou malej lyžičky na to určenej. Z toho dôvodu sa neodporúča vyplazovať jazyk, ale iba dôstojne otvoriť ústa, mierne zakloniť hlavu a počkať, kým kňaz Eucharistiu vloží lyžičkou do úst a následne lyžičku vytiahne. Nie je vhodné lyžičku olizovať.

SVÄTÉ PRIJÍMANIE DETÍ

Každé pokrstené dieťa môže prijímať Eucharistiu, kým nezačne bezprostrednú prípravu na Prvú sviatosť zmierenia (spravidla do 1. septembra, kedy dieťa začína tretí ročník základnej školy). Eucharistiu ale môže prijímať iba v sprievode rodiča alebo zodpovednej osoby má byť rodičom poučované, ako a prečo prijímať Eucharistiu.

Príprava na prvú sviatosť zmierenia trvá 2 roky a nahlasuje sa v priebehu septembra, kedy dieťa začína 2. ročník základnej školy. Príprava spočíva predovšetkým v intenzívnej účasti bohoslužieb v cerkvi a to obzvlášť počas nedieľ a prikázaných sviatkov. V druhom roku prípravy sa individuálne dohodnú aj katechetické stretnutia s deťmi a rodičmi. Podstata prípravy nespočíva len v nadobudnutí teoretických znalostí o Bohu a naučení sa nejakých otázok, ale predovšetkým v nadobúdaní osobného vzťahu k Bohu, ku chrámu a k miestnemu spoločenstvu Cirkvi. V prípade neskoršieho začiatku prípravy sa jednoducho posunie slávnosť sviatosti zmierenia na ďalší rok.

SVÄTÉ PRIJÍMANIE DOSPELÝCH

Aj dospelý človek, ktorý však ešte nikdy neprijal sviatosť Eucharistie by mal podstúpiť náležitú prípravu na tak významnú sviatosť. Z toho dôvodu je potrebné ohlásiť sa na farskom úrade.